Palestyński Dzień Ziemi 2019

Z okazji Dnia Ziemi Ambasada Państwa Palestyny w Warszawie zaprasza na wydarzenie organizowane 30 marca br. w Łodzi.
Podczas wydarzenia wystąpią zespoły taneczne:
– palestyński Zespół Folkowy ZABABDEH
– polski Zespół Pieśni i Tańca POLTEX
Po występach przewidziany jest arabski poczęstunek.

Wydarzenie objęte patronatami honorowymi:

  • Prezydent Miasta Łodzi, P. Hanny Zdanowskiej
  • Wojewody Łódzkiego, P. Zbigniewa Rau
  • Pałacu Młodziezy im. J. Tuwima w Łodzi

30 marca 2019r. (sob.) g. 18.00
sala widowiskowa Politechniki Łódzkiej, Al. Politechniki 3A
WSTĘP WOLNY

 

Palestyński Dzień Ziemi
W 1976 roku izraelska policja zastrzeliła sześciu obywateli palestyńskich, którzy w sposób pokojowy protestowali przeciwko izraelskiej polityce wywłaszczania ziem należących do Palestyńczyków. Od tego wydarzenia, 30 marca został nazwany Dniem Ziemi. Stał się jednym z głównych dni w politycznym kalendarzu Palestyny i odgrywa znaczącą rolę w kolektywnym dyskursie palestyńskim podkreślając niezłomny opór przeciw izraelskiej okupacji.
Protesty z 1976 były wynikiem zbiorowej akcji na terenach historycznej Palestyny, która pokazała opór Palestyńczyków nie tylko przeciwko nielegalnemu zawłaszczaniu ziem ale również przeciwko osadnikom izraelskim. Mimo że protesty odbywały się na terenie całego kraju to centrum wydarzeń było sześć wiosek w Galilei: Sakhnin, Arraba, Deir Hanna, Tur’an, Tamra i Kabul. Demonstracje były brutalnie tłumione, co w rezultacie przyczyniło się do setek rannych i 6 zabitych.
Dla Palestyńczyków Dzień Ziemi jest nie tylko dniem upamiętniającym wydarzenia z 1976, ale również okazją do dalszych przemyśleń na temat walki z okupacją oraz do wezwania społeczności międzynarodowej do wsparcia sprawy palestyńskiej.

Dabke
Dabke to tradycyjny taniec, który ukształtował się na Bliskim Wschodzie, na terenie Lewantu.
Legendy głoszą, że w dawnych czasach ludzie budowali swoje domy z gałęzi i błota. Kiedy pogoda się zmieniała, błoto pękało. Członkowie rodzin lub społeczności pomagali łatać domy formując linię, trzymając się za ręce i udeptując błoto. W czasie chłodniejszych dni dodatkowo śpiewali, aby nie czuć zimna.
Mimo że obecnie technologia pozwala na tworzenie solidnych dachów to opowieści o tańcach i śpiewach do dziś jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, by przypominać o wartościach takich jak rodzina, społeczność i tradycja.
Dzisiaj dabke można zobaczyć na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach i weselach. Dla Palestyńczyków dabke jest okazją do dialogu oraz promowania kultury i sprawy palestyńskiej. Dabke to taniec, który opowiada o historii wytrwałego i zjednoczonego narodu.