Z okazji Dnia Dziedzictwa Palestyńskiego, Ambasador Palestyny w Polsce:
Nie jesteśmy narodem marginalnym, mamy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość i wymagamy od społeczności międzynarodowej poszanowania naszych praw.
Warszawa, 13 października
Z okazji Dnia Dziedzictwa Palestyńskiego, który przypada 7 października, małżonka Ambasadora Państwa Palestyny w Polsce, Pani Aseel Khalifa, we wtorek 13 października w rezydencji Ambasadora zorganizowała wystawę poświęconą dziedzictwu palestyńskiemu i palestyńskim potrawom. Spotkanie odbyło się z udziałem polskich dziennikarzy i mediów zainteresowanych kulturą i sztuką.
Ambasador Palestyny Dr Mahmud Khalifa podkreślił, że warunki, w jakich funkcjonuje świat uniemożliwia prowadzenie wielu publicznych wydarzeń, dlatego Ambasada Państwa Palestyny przy pomocy wirtualnych narzędzi i publikacji filmów przedstawiła Palestynę, jako kraj i naród. A to, co dzisiaj przygotowała, małżonka Ambasadora Palestyny, Pani Aseel Shrourou Khalifa, w „Domu Palestyny” – wystawę o tradycyjnych rękodziełach oraz wspaniałe potrawy jest częścią dziedzictwa palestyńskiego, które było strzeżone i kultywowane przez palestyńskie pokolenia przez tysiące lat.
„Nie musimy przejmować i okupować dziedzictwa innego narodu. Nie jesteśmy narodem marginalnym. Naród palestyński ma przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, wymagamy, aby społeczność międzynarodowa szanowała nasze dziedzictwo oraz prawa narodu i prawa polityczne”– podkreślił Ambasador.
Ambasador życzył całemu światu przezwyciężenie kryzysu pandemii koronawirusa, który określił jako najtrudniejszy kryzys jaki przeżywa obecnie świat, który doprowadza do stagnacji we wszystkich aspektach życia.
Małżonka Ambasadora, Pani Aseel Khalifa podziękowała za obecność dziennikarzy i mediów oraz podziękowała zespołowi Ambasady za organizacyjne wsparcie w przygotowaniach do tego wydarzenia. Przedstawiła kilka krótkich filmów opowiadających o historii Narodu Palestyńskiego, jego zwyczajach i tradycjach oraz przestawiających atrakcje turystyczne Palestyny. Przygotowała wystawę palestyńskiego rękodzieła, produktów ceramicznych, drewnianych, jak i produktów spożywczych. Dodała, że zgodnie z tradycją chcieliśmy, aby ta okazja miała swój kształt i smak, a także by goście długo o niej pamiętali i miło wspominali. Oprócz palestyńskich eksponatów to właśnie palestyńska uczta przedstawia różnorodność swojej tradycyjnej kuchni i jest okazją do skosztowania palestyńskich specjalności kulinarnych, do przygotowanie których część składników została przywieziona bezpośrednio z Palestyny.